Grafika

GIMP

img1 Gimp je špičkový a velice rozšířený bitmapový editor s částečnou podporou vektorové grafiky. Svými nástroji a funkcemi se vyrovná komerčním a profesionálním rastrovým editorům. Gimp je Open Source program, volně distribuovatelný pod licencí GPL, což je jeho velkou výhodou. Původně tato aplikace byla vyvíjena především pro operační systém Linux, ale v současnosti jsou verze i pro systémy Windows, Apple Mac a další.

Schopnosti tohoto programu jsou velmi slušné, dá se říct, že v některých oblastech je srovnatelný s Adobe Photoshopem. Vhodný je zejména pro práci a úpravu fotografií, vytváření koláží a taky pro tvorbu grafických prvků pro webové stránky. Samozřejmostí je práce s vrstvami, kanály, křivkami, nabízí mnoho rozšířených možností výběrů a kreslících nástrojů, obsahuje spoustu známých filtrů a skriptů.

Ve světě grafiky je GIMP nepostradatelným editorem, zejména pro uživatele, kteří odmítají platit několika tisícové částky za Adobe Photoshop, který má v podstatě totožné funkce. Gimp je soustavně vyvíjen a doplňován, poslední stabilní verze nese označení 2.2.11. Obrovskou výhodou Gimpu je, že je nabízen zdarma, díky tomu se stal konkurentem mnoha grafickým editorům nejen pro operační systémy Linux..

Stáhnout program


INKSCAPE

inkscape Inkscape je open source konkurecí programů Illustrator, Freehand, CorelDraw, nebo Xara X a to za použití W3C standardu škálovatelné vektorové grafiky (SVG). Mezi podporované SVG schopnosti patří tvary, cesty, text, značky, klonování, průhlednost, změna velikosti, barevné přechody, vzorky a seskupování. Inkscape také podporuje Creative Commons meta-data, editování uzlů, vrstvy, komplexní operace s křivkami, trasování bitmap, text na křivce, přímé editování XML a mnohem více. Skrze SVG lze na kresby v Inkscape aplikovat většinu dostupných SVG filtrů a tak dojít k téměř neomezenému množství efektů. Inkscape také obsahuje desítky scriptů určených k ulehčení práce, ke generování objektů, změně jejich vlastností a podobně.

Stáhnout program


 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

prosím vyřešte :-) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.